۱۳۹۲ خرداد ۲, پنجشنبه

روحانی یا تحریم؟

1. گویا قرار است هاشمی به رد صلاحیتش اعتراضی نکند. احمدی نژاد اما گفته با رهبری حرف می زند تا شاید مشائی تایید صلاحیت شد. با توجه به فشار خانواده خمینی (+) و احتمالن دیگرانی که در فضای پشت پرده رفسنجانی را حمایت می کنند فکر می کنم اگر احمدی نژاد موفق شود نظر خامنه ای را جلب کند، خامنه ای مجبور خواهد بود همزمان رفسنجانی را هم تایید اصلاحیت کند. 

2. سوال: کسانی که می خواستند به رفسنجانی رای دهند چه می توانند بکنند؟

رای دهندگان به هاشمی را می توان به چند گروه تقسیم کرد که با نیت های گوناگونی به هاشمی رای می دادند.


الف) طرفداران همیشگی او که در انتخابات قبلی (برای مثال انتخابات 84، مرحله اول، انتخابات ریاست جمهوری 68 و 72) نیز به او رای داده بودند و هنوز به او وفادارند. با این گروه کاری نداریم.

ب) افرادی که در هر صورت بین بدترین ها یک "بد" را انتخاب می کنند. با توجه به این که بیشتر خوانندگان این وبلاگ دل خوشی نسبت به اصول گرایان و محافظه کاران نو و سنتی ندارند، فکر می کنم تکلیف این گروه کمتر یا بیشتر مشخص باشد: "روحانی". مطمئنن تا چند هفته پیش "قالیباف" هم می توانست برای خیلی ها گزینه ای باشد. قالیباف بین مردم عادی کم طرفدار نداشت. در کوچه و خیابان افرادی را دیده بودم که می گفتند قالیباف "امنیت" را به خانه ها می آورد و قالیباف "هشتمین شهردار برتر جهان" است. تراژدی زیبایی است که قالیباف به علت حرص زیادش برای رئیس جمهور شدن (+)، شانس رای آوردن را برای خودش از بین برد.

پ) عده ای می خواستند رفسنجانی را حمایت کنند با این امید که بتوان جنبش رنگین جدیدی به راه انداخت، یا حداقل مردم را به بهانه هاشمی به صحنه کشید و فضا را کمی باز تر کرد. برای من چنین چیزی می توانست دلیلی باشد برای شرکت در انتخابات. می دانم که خیلی از دوستانی که به همین دلیل حامی رفسنجانی شده بودند امروز خیلی ناامیدند. این ناامیدی را درک می کنم ولی به نظرم بی دلیل است (ایراد از کسانی بود که گفتند تنها گزینه هاشمی است). اتفاقن معنقدم خودِ رفسنجانی برای رد صلاحیتش برنامه ای داشت: "روحانی"!

هاشمی در تویتر از قول روحانی می نویسد: "با هماهنگی بین آقای روحانی و آیت الله هاشمی در 24خرداد فقط یکی ازین دو شخصیت در معرض انتخاب مردم قرار خواهند گرفت". تیم تبلیغاتی روحانی ترجیح می دهد پیام ستاد خود را از تویتر رفسنجانی ریتویت کند (یعنی تویت را بازنشر می کند)!
معتقدم روحانی از همان اول می خواست به نفع هاشمی کنار بکشد، ولی این دو تفاوق کردند که روحانی بماند تا اگر هاشمی رد صلاحیت شد، کسی را داشته باشند.

اما عارف چی؟ بهار تیتر زده "عارف تنها اصلاح طلب باقی مانده است" (در مجمع دیوانگان ببینید). خوشحال شدم وقتی دیدم نه وبلاگ مجمع نه وبلاگ ایمایان، عارف را به عنوان اصلاح طلب قبول ندارند. برای من عارف بیشتر یک سپاهی است که در دولت خاتمی بوده و به این دلیل او را اصلاح طلب می نامند.

شاید بگویید روحانی  هم اصلاح طلب نیست. درست است: روحانی میانه رو است. اتفاقن همین میانه رو بودن او می تواند نقطه قدرتش باشد.

اگر خواستار بهبود رابطه جمهوری اسلامی با غرب هستید، به روحانی رای بدهید. در روزنامه های آلمانی زبان، اعلام کاندیداتوری روحانی بیش از دیگران بازتاب داشت. بعضی ها او را محافظه کاری معتدل و بعضی او را یک اصلاح طلب معتدل نامیدند. ولی همه از رفتار خوب و دیپلماتیک او با غرب نوشتند. البته برای من خیلی عجیب بود که روزنامه های آلمانی اینگونه ذهنیت مثبتی نسبت به روحانی داشته باشند. اول فکر کردم نتیجه چند سال جلیلی بوده. اما امشب در وبلاگ ایمایان خواندم:  "دیپلماتی شناخته‌شده که گاه در سفرش به اروپا مقامی بالاتر از هم‌سطحش به استقبال او می‌آمد. آمدن او و جلیلی- دونفری که دو سیاست هسته‌ای متفاوت را نمایندگی می‌کنند- در انتخابات خیلی بامعناست." 

4. گزینه نهایی تحریم انتخابات است. با همه خوبی ها و بدی هایش. با قبول کردن جلیلی یا ولایتی به عنوان رئیس جمهور چهار سال آینده یا هر چقدر این حکومت یا این شخص دوام بیاورد. یا شاید هم شانس یافتن راه حلی اساسی برای کشور. راه حلی بهتر از اصلاحاتی که نه شد، نه قرار است به این زودی ها بشود. 

انتخاب سختی است. سه هفته بیشتر وقت نداریم! 

Balatarin

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر