۱۳۹۱ مهر ۷, جمعه

چرا از خندیدن می ترسند (هوبرت شلایشرت)

همهٔ ایدئولوژی‌ها، بویژه دین‌ها، از خنده نفرت دارند، زیرا بر خطرناکی آن آگاهند. کسی که به چیزی بخندد، دیگر از آن نمی‌ترسد. از این روست که خنده و حتی لبخند به شدت نهی شده و کیفر سختی می‌بیند. در معبد‌ها (حتی اگر مقبرهٔ شاه کافر باشد) نباید خندید. خنده، از معبد جدیت عبوسش را می‌گیرد. کسی که نتواند خنده را در گلویش بشکند، بی‌ادب و موهن نام می‌گیرد. هر مستبدی بیان لطیفه‌های سیاسی را کیفر سختی می‌دهد...

در استبداد مذهبی ریشخند دین جنایت دانسته می‌شود.

Balatarin

۱۳۹۱ شهریور ۲۰, دوشنبه

هیچ کس برای شما جای گرمی درست نمی‌کند، خودتان دست به کار شوید

آرمان امیری، نویسنده مجمع دیوانگان، در نقد نوشته روز بلاگستان فارسی و شعاری بس تهی به نام "اتحاد ملت ایران" این یادداشت را به من فرستاد که با هم میخوانیم:

هیچ کس برای شما جای گرمی درست نمی‌کند، خودتان دست به کار شوید
نخست- یا سندی ارایه کنید و یا دست از تکرار این افسانه بردارید

Balatarin

۱۳۹۱ شهریور ۱۶, پنجشنبه

روز بلاگستان فارسی و شعاری بس تهی به نام "اتحاد ملت ایران"

تقدیم می شود به وبلاگ نویسان و کنش گران سیاسی، اجتماعی
----

اصلن اهل این نیستم که به مناسبت یک روزی چیزی بنویسم. نه اینکه مخالفتی با این چیزا داشته باشم. مساله اینه که هر سال چند روز بعد از سالگرد تولد وبلاگم یادم میاد که باز یادم رفت یک چیزی به این مناسبت بنویسم. راستش را بخواید اصلن نمی دونم روز تولد وبلاگ هام چه روزایی هستن. اصلن من روز تولد دوستان و فک و فامیل را هم فراموش می کنم. 

Balatarin

۱۳۹۱ شهریور ۱۵, چهارشنبه

لاریجانی، پرونده برادرش و پرونده دیگران

خبر: رئیس قوه قضاییه پرونده برادرش را سیاسی دانست (از بی بی سی بخوانید

البته پرونده مجید توکلی ها، نسرین ستوده ها و زید آبادی ها کاملن غیر سیاسی بوده و ما اصلن زندانی سیاسی نداریم. اما نام برادر رئیس قوه قضاییه که عنوان شود، انگیزه ها سیاسی می شوند. چرا که خانواده لاریجانی شهرتی دارند عجیب در ساده زیستی. 

صادق لاریجانی در تعجب است که در میان صدها پرونده نام برادرش با این همه مسئولیت در کشور مطرح می شود! ایشان البته یاد آوری کرد که انتشار خبر در مورد برادر ایشان جرم است. بله، می دانیم، نوبت برادر و فک و فامیل که می شود ایشان یادشان می آید که قانون کشور چیست و یادشان می آید که "مقام معظم رهبری هم بارها چه در جلسات خصوصی و چه در جلساتی که با مسئولان داشته‌اند گفته‌اند که چرا به صرف اتهام، اسامی مطرح می‌شود" و البته ناخواسته یادشان می رود که نماینده مقام معظم در روزنامه کیهان چگونه سال ها است که قبل از صرف اتهام از طرف دادستان، اتهام می زند. 

Balatarin

۱۳۹۱ شهریور ۱۲, یکشنبه

تفاوت دین، علم و فلسفه در نگرش به "حقیقت"بارها و بارها شاهد گفتگوهایی بوده ام که در آن سوال شده که علم با چه حقی خود را برتر از دین می داند و یا یک تئوری دینی را رد کرده و خرافات می نامد یا با این سوال مواجه شده ام که تفاوت دین و علم و فلسفه چیست. در جواب این سوال فکر می کنم کافی باشد نگرش دین، علم و فلسفه به حقیقت را توصیف کنیم:

Balatarin