۱۳۹۱ تیر ۷, چهارشنبه

کمکم این زمزمه در جامعه آغاز شود

مر مرا هیچ گنه نیست بجز آنکه زنم
زاین گناه است که تا زنده ام اندر کفنم
من سیه پوشم و تا این سیه از تن نکنم
تو سیه بختی و بد بخت چو بخت تو منم

Balatarin

۱۳۹۱ خرداد ۲۶, جمعه

طوطی وار

بعضی انسان ها مانند طوطی ها هستند و حرف  این و آن را تکرار می کنند. من طوطی ها را خیلی دوست دارم. وقتی کلمات انسان ها را تکرار می کنند، خیلی با مزه است. همه را به خنده وا می دارند. طوطی ها کلن خیلی محبوبند. ولی من انسان هایی که مانند طوطی ها هستند را دوست ندارم، چون اگر خواستی حرف دیگری بزنی، زود پرخاش می کنند و سرت داد می زنند. شاید دلیلش این است که روی مفاهیم فکر نکرده اند. از یک شخصیت خوششان می آید و هر چه او گفت را تکرار می کنند. نیازی هم نیست که آن شخصیت یک دانشمند یا سیاستمدار باشد، این الگو در بسیاری از مواقع پدر یا مادر است. در این صورت مساله می تواند خطرناک هم بشود: "می گویی پدرم اشتباه می کند؟" (همراه با داد و چشمهای بزرگ شده). اگر پدر بنده خدا را بشناسی که دیگر واویلا ...

Balatarin

۱۳۹۱ خرداد ۲۱, یکشنبه

چگونه "می سازمت وطن"؟

به خواسته هایمان که نرسیده ایم هیچ، آنچه که داشتیم را هم به چندین دلیل از دست داده ایم. صدای نا امیدی و سر خوردگی از جامعه، سیاست و آینده جایگزین "راه امید سبز" شده است. ما مردم عادی چه گزینه هایی برای "خدمت به کشور" یا "بشریت" داریم؟

یک لحظه فکر کنید از شرّ "این ها خلاص شده ایم. ایران با یک عالمه مشکل روبه رو است. در تمام حوزه ها، خیلی کارها باید انجام شوند. شما چه کاری می توانید انجام دهید؟ 

پس نوشت: فوتبال که نگاه می کردم، وقتی بازی کنان تیم ملی خراب کاری می کردند و همه غر می زدیم، به این فکر می کردم که "آیا من در زمینه کاری خودم، آن قدر که از فوتبالیست های محبوبم اتظار دارم، پشت کار دارم؟"

Balatarin

۱۳۹۱ خرداد ۱۸, پنجشنبه

برشکستگی ...

1. یک فعال سیاسی (محمدمهدی زالیه نقشبندیان) در زندان فوت کرد
2. خبربازتابش کمتر از خبر شلاق خوردن یک وبلاگ نویس سبز بود. چرا؟ سبز نبودن زندانی سیاسی یا خدای ناکرده کرد بودن وی؟ 

اوخ، یادم رفت به حساب این رسانه ها پول واریز کنم مبادا برشکسته بشوند و از اخلال در سخنرانی نوه ی امام راحل مطلع نشوم.

Balatarin

۱۳۹۱ خرداد ۱۶, سه‌شنبه

تفاوت "ساختار حاکم" و "حاکمیت"

جر و بحث با رضا رادمنش در پلاس برایم همواره آموزنده بوده. حیف دانستم این کامنتش در پلاس را بازخوانی نکنم ....

---

"ساختار حاکم" فراتر از "حاکمیت" است. یعنی در "ساختار حاکم" همه اینها (مخالف و موافق و مزدبگیر و حاکم به معنای شاه و رییس)  ساخته می شوند و شکل میگیرند حالا اگر مخالفین علیه ساختارها بلند شوند این می شود: "مخالفت با  ساختار موجود" ولی اگر گروهی فقط بر علیه دولت یا حکومت بلند شود: "این می شود مخالفت با حاکمیت با دولت".... من اعتقاد دارم مخالفین علیه "حکومت" یا اگر اصرار داشته باشیم از "ساختار" استفاده کنیم علیه "ساختار حاکمیت" برخاسته اند و حاکمیت اینجا به معنای خود حکومت است خود رژیم سیاسی است... ولی "ساختار حاکم" فراتر از اینهاست.چه موقع ما بر ساختار حاکم قیام میکنیم؟

Balatarin