۱۳۹۱ فروردین ۵, شنبه

درباره دوستی میان مردم ایران، اسرائیل (و فلسطین)

از زمان شروع کمپین دوستی میان مردم اسرائیل و ایران چند بار با این سوال برخورد کرده ام که "آیا اسرائیلی ها حاضرند کمی از عشق خود را به فلسطینی ها بدهند؟".

برداشت من این است که بسیاری از سوال کننده ها بر این باورند که مردم اسرائیل از همه سیاست های دولتشان حمایت می کنند. رونی، آغاز کننده کمپین نوشته: "هر وقت از تلويزيون ترجمه سخنان يک مقام جمهوری اسلامی ايران را می شنوم که از نابودی اسرائيل در يک جنگ سخن می گويد، با خود می گويم ترديدی نيست که اين فرد اصلاً نماينده همه ملت ايران نيست. بنا بر اين هر وقت شما ملت ايران نيز در تلويزيون خود سخنان يک اسرائيلی را شنيديد که از بمباران ايران حرف می زند، بدانيد که او نماينده همه ملت اسرائيل نيست". به نظرم درک این جملات از طرف یک ایرانی چندان سخت نباشد. حداقل سالهاست که ما ایرانی ها مدعی هستیم که با حکومتمان تفاوت داریم. همچنین می دانیم که در آخرین انتخابات اسرائیل، حذبی بیشترین رای را آورد که رهبرش ریاست هیات اسرائیلی در مذاکرات صلح با فلسطین را بر عهده داشت.  رهبر حذب طرفدار صلح شکست خورد، زیرا نتوانست با تندروها اعتلاف کند، در صورتی  که بیشترین رای را آورده بود. 

Balatarin

۱۳۹۱ فروردین ۱, سه‌شنبه

جنگ و صلح (3) - کمپین دوستی مردم


این بار عده ای از مردم اسرائیل ابتکار را بدست گرفته اند و به مردم ایران پیام داده اند: "ما هرگز کشور شما را بمباران نمی کنيم. ما شما را دوست داريم" (در رادیو فردا بخوانید).

این کمپین که تا به حال مورد استقبال صدها نفر از مردم ایران و اسرائیل قرار گرفته و می تواند تبدیل به موثر ترین عامل مردمی برای جلوگیری از جنگ شود. چرا که تنِش و دعوای اصلی، میان دول ایران و اسرائیل است. کدام مردم بهتر از مردم این دو کشور می توانند جلوی جنگ را بگیرند؟

 حالا این ماییم که می توانیم با حمایت از کمپین ثابت کنیم که اصغر فرهادی  راست می گفت که "ما ملتی صلح طلبیم" و به آنانی که دست دوستی را به سوی ما دراز کرده اند، جوابی دوستانه بدهیم. البته به ایرانیان مقیم ایران توصیه می شود فقط با نام مستعار از کمپین حمایت کنند و در صورت فرستادن عکس، صورت خود را بپوشانند.

لینک کمپین ها:
وبسایت کمپین "اسرائیل ایران را دوست دارد"  - صفحه فیسبوک کمپین - صفحه "عشق و صلح" در حمایت از کمپین 

Balatarin