۱۳۹۰ بهمن ۲۶, چهارشنبه

دو نفر دینشان را تغییر دادند


سمت چپی شان استون می باشد. او مسلمان شده و فارس نیوز این تغییر دین را جشن می گیرد. او از مسلمانان دیگر مسلمان تر است، البته نه فقط به دلیل موبور بودن: شان مسلمان به دنیا نیامده و دین خود را خودش انتخاب کرده. آزادی عقیده

سمت راستی اما یوسف ندر خانی است. به مسیحیت گراییده و به اعدام محکوم شده. چرا او اجازه ندارد دین خود را تعیین کند؟

Balatarin

۱۳۹۰ بهمن ۲۰, پنجشنبه

تاریخ سلیقه ای و مشکلی به نام اتحاد

 اگر در ویکیپدیا یا بسیاری از وبلاگ ها و وب سایت ها دنبال یک نوشته تاریخی گشته باشید، حتمن متوجه شده اید که نگارندگانِ اغلب این نوشته ها، تاریخ را بسیار سلیقه ای می نویسند. شاید برایتان جالب باشد که در ویکیپدیای آلمانی (حداقل تا امروز) در مورد مصدق قسمتی وجود دارد با نام "خطاهای باور شده". در این قسمت نوشته شده که مصدق بر خلاف تصور عمومی نه برای آزادی  و دموکراسی کاری انجام داد و نه نفت را ملی کرد! می خواهم بگویم که این دعوای تاریخی بر سر آنکه "مصدق خوب بود یا بد" و یا "شاه خوب بود یا بد" به زبان های غیر فارسی - توسط ایرانیان - هم کشیده شده است. تحریف در تاریخ نه فقط توسط حکومت، که توسط خود مردم نیز صورت می گیرد. هدف از تحریم تاریخ، با اهداف جمهوری اسلامی از تاریخ چندان فرقی ندارد. 

Balatarin

یک پیروزی برای سکولارها

گروه 22 خرداد هامبورگ کنفرانسی را برگزار کرده بود با حضور مسعود بهنود، مهرداد عمادی و رجبعلی مزروعی. در میزگرد پس از کنفرانس (دقیقه 24) مزروعی می گوید: "ما مذهبی ها سال ها عادت کرده بودیم دگر اندیشان را نبینیم. الآن رسیدیم به این مرحله که باید ببینیم".

این حرف در وحله اول شاید چندان مهم به نظر نرسد، ولی این یک پیروزی برای سکولارهایی است که خواسته های خود را ناگفته نگذاشتند و "این حرف ها" را موکول به فردا نکردند. اگر شما سکولار هستید، امروز می توانید مطمئن باشید که طرز فکر شما جدی گرفته می شود. شما دیگر نادیده گرفته نمی شوید، برای اینکه مذهبیون می دانند که شما قسمت قابل توجهی از جامعه را شامل می شوید. این نادیده نشدن و حساب شدن، می تواند گامی مثبت جهت اتحاد ما شود. حتی می توان انتظار داشت که رسانه هایی مانند کلمه، جرس و رسا شما را بیشتر از گذشته به حساب بیاورند.

Balatarin

۱۳۹۰ بهمن ۱۶, یکشنبه

نکاتی در مورد شرکت یا عدم شرکت در تظاهرات بیست و پنجم بهمن

پیش نوشت: هدف از این نوشته، یادآوری چند نکته جهت تصمیم گیری بهتر - و نه آسان تر-  در مورد شرکت یا عدم شرکت در تظاهرات بیست و پنج بهمن می باشد. نه کسی را به شرکت در آن دعوت (دلیل) و نه کسی را منع می کنم.
---

یکم - به نظر می آید که تاریخ جنگ هر روز نزدیک تر می شود. به عقیده من یکی از دلایل آن، ناامیدی جامعه جهانی نسبت به تغییرات در حاکمیت ایران - چه از طرف مردم چه سیاسیون - می باشد. جنبش سبز - یا جنبش دموکراسی خواهی در ایران - می تواند با دست در گرفتن امور کشور از جنگی احتمالی جلوگیری کند (+). 

Balatarin