۱۳۹۰ آذر ۴, جمعه

خبریه؟

قبلنا مانورای نظامی تو شهرا را می انداختن. این مانورا یا برای ترسوندن "دشمنای خارجی" بودن یا می خواستن به ما بگن "ما از خاک پاک مملکت دفاع می کنیم". 
حالا بی بی سی عکس های نمایش خیابانی بسیج ضد شورش در تهران را منتشر کرده. یا برای ترسوندن مردم یا همان "دشمنان داخلی" یا می خوان به رئیساشون بگن که "شهر در امن و امان است". شاید هم تظاهرات عاشورا و 16 آذر را از ما جدی تر گرفتن. شاید هم یه خبرایی قراره بشه که روح ما هم خبری نداره.

Balatarin

۱۳۹۰ آبان ۲۷, جمعه

جنگ و صلح - (1) خائن کیست

به عبارتی دیگر: استدلال های ضعیف به کار برده  شده در مخالفت با جنگ (که می توانند نتیجه معکوس بدهند)
(کارتونی از مانا نیستانی)

"من تا سال 1933،  برای امتناع از خدمت سربازی تلاش کردم. اما زمانی که فاشیسم آمد، متوجه شدم اگر جهان به دست بدترین دشمنان بشریت بیفتد، این نقطه نظر پایدار نمی ماند. در برابر قدرت سازمان یافته تنها قدرت سازمان یافته وجود دارد. من هیچ راه دیگری نمی بینم، هر چند که از این بابت خیلی متاسفم" - آلبرت انیشتین.[1]

یکم - جملاتی مانند "ما در هر شرایطی با جنگ مخالفیم" یا "هر کسی در هر شرایطی از حمله خارجی به ایران حمله کند خائن است" را بارها خوانده و شنیده ایم. آیا منظور از هر شرایطی واقعن "هر شرایطی" می باشد؟ حتی اگر ایران به شرایط آلمان نازی برسد و میلیون ها یا ده ها هزار نفر را بکشد؟ کسانی که نوشته های تویتری و وبلاگ های دیگر من را (که فارسی نیستند) دنبال می کنند می دانند، به خوبی می دانند که من مخالف جنگم و در این تبلیغات ضد جنگی کم هم فعالیت کرده ام. همین جا صریحن اعلام می کنم که این ضد جنگ بودنِ امروزِمن فقط مربوط به شرایط امروز می باشد.

Balatarin

۱۳۹۰ آبان ۲۵, چهارشنبه

کنفرانس های خارجی فقط در تعطیلات!

برای بزرگتر شدن تصویر، روی عکس کلیک کنید
 
 [ایمیل دریافت شده] - کجای دنیا سمینار علمی در زمان تعطیلی دانشگاهها برگزار می شود که این دوست تازه به دوران رسیده با این انشای دبستانی فرمان عدم حضور در سمینارهای علمی همزمان با دوره آموزشی ترمی دانشگاه را میدهد. دستکم مدیران قبلی از اینگونه اجتهادهای در مقابل نص نمی کردند و انشایشان هم بهتر بود. این چه وضع نامه نگاری از نظر محتوی و شکل است؟ واقعاً که

لطفاً اطلاع رسانی فرمایید

Balatarin

۱۳۹۰ آبان ۲۴, سه‌شنبه

چه کسی دروغ می گوید، جناب خسرو فروهر؟ - شاملو در زمان شاه راحت شعر می گفته؟ -

در هر حال جستجو در یوتیوب، به دنبال آشنا شدن با نظریه های تاریخی مختلفی که شاید نشناسم، با دو ویدیو برخورد کردم که مجری برنامه اش شخصی است به نام خسرو فْرَوَهَر. ایشان اشخاصی چون دکتر علیرضا نوری زاده، بهرام مشیری و دکتر سازگارا دروغ گو می داند ( اینجا و اینجا ببینید).   

در این نوشته، از اشخاص نام برده دفاع نمی کنم: فرض را بر این بگذاریم که آقای فروهر مچ چند "دروغ گو" را گرفته است.

Balatarin

۱۳۹۰ آبان ۲۰, جمعه

آهنگ آزادی، باب مارلی - ترجمهحالا که خواننده سبزمان را دزدیده اند، بر آن شدم که "آهنگ آزادی" (redemption song) باب مارلی را برایتان ترجمه کنم.  این خواننده جامائیکایی در اروپا نیازی به معرفی ندارد، ولی در ایران کمتر شناخته شده است. باب مارلی موسیقی رگی را جهانی و محبوب کرد. موضوع بیشتر آهنگ ها و شعرهایش بیشتر "عشق"، "آزادی" و "صلح" هستند . بسیاری از این آهنگ ها، متنی غم انگیز ولی موسیقی ای شادی دارند، از جمله "جنگ" و "دردسرهای زیاد جهان". 

Balatarin

۱۳۹۰ آبان ۱۸, چهارشنبه

جنگ؟ جلوگیری از جنگ؟! ولی چگونه؟ یک راه حل جدی

چند سوال:
یکم: آیا امروز امکان حمله به ایران وجود دارد؟ آیا احتمالش زیاد است؟ اگر نه که هیچ. اگر آره:
آیا مخالف جنگید؟ اگر نه که هیچ. اگر آره:
آیا می توانیم جلوی جنگ را بگیریم؟
آری

اما چگونه؟

Balatarin

۱۳۹۰ آبان ۱۰, سه‌شنبه

آلترناتیوی برای گودر

گودر مُرد، عزا گرفتیم و روضه خوندیم، با وجود اینکه هر جمعه به ما یاد آوری میشه که "چاره جز اینه که ناله شبگیر کنیم".

خلاصه بگم که هنگام عزاداری ما، یک "طرفدار افراطی گودر" به فکر ساخت جایگزینی برای گودر شد که فعلن اسمش Hive Minded قراره بشه. جزئیات بیشتر را می تونید در The Atlantic Wire بخونید.

Balatarin