۱۳۹۰ مهر ۸, جمعه

لیلی و مجنون ها را درک باید کرد، تابوها را باید شکست


خوانده بودیم که خود کشی نهال عاشقانه بود، در حالی که خودکشی بهنام بیشتر سیاسی بود و نتیجه شکنجه.

گفته های امیر شیبانی به دویچه وله اما دید ما را شاید کمی تغییر دهد (مصاحبه کامل را اینجا بخوانید). به گفته او:

Balatarin

۱۳۹۰ مهر ۵, سه‌شنبه

با چند بیت از خیام

از سر کار خسته به خانه رسیدم. شروع کرده ام به بازخوانی گلستان. دوستی قدیمی مهمانمان بود که علاقه به شعر دارد. برایش از سعدی تعریف کردم و یکی از داستان های گلستان را برایش تعریف کردم. گفت: "خیام را میشناسی؟ شاعری است عرب!" گفتم ای دوست! خیام شاعری است ایرانی. و شروع کردم از خیام حرف زدن و شاعران ایرانی. گفتم اول یک شعر مدرن ایرانی شاملو را نشانت می دهم ( ترجمه انگیسی پی بی اسِ دهانت را میبویند را خواندم و توضیحات لازم را دادم) تا خیام را بهتر درک کنی! (چشمانش داشتن از شیفتگی در می آمدند) شیفته شعر شد. رسیدیم به خیام. رفیق ما ساعت هاست رفته خانه و من هنوز دلم نیامنده خیام را رها کنم و بخوابم. خیلی وقتی است خیام نخوانده ام. فکر کردم بی معرفتی است اگر چند تا از رباعیاتش را با خوانندگان شریک نشوم:

Balatarin

۱۳۹۰ مهر ۳, یکشنبه

کُندی مخرب

ما نسل به دنیا آمده بعد از یک انقلابیم. ما می دانیم که شتاب در یک حرکت می تواند عقلانیت را از بین ببرد. ما می دانیم که سریع جلو رفتن، جو را احساساتی می کند. و ما می دانیم که باید در تصمیم گیری نهایت دقت را به خرج بریم، شعار زده نشویم تا بتوانیم بر مبنای استدلال و نه شعار تند تصمیمات تاکتیکی مبارزه را بگیریم. و بالاخره ما توانایی آن را داریم که از تاریخ انقلاب نسل های پیشینمان یاد گرفته باشیم  که اگر بختیاری آمد، قدرش را بدانیم و قدرت طلبان افراطی را کورکورانه دنبال نکنیم.  

Balatarin

۱۳۹۰ شهریور ۳۰, چهارشنبه

من، نیما، جاسوسِ واتیکان


 پاپ اعظم به زودی به آلمان می آید و از چند شهر وطنش، آلمان، بازدید می کند. عده ای زیاد از او استقبال خواهند کرد. وضعیت شهرها به طوری استثناعی امنیتی خواهد شد. در بعضی از مناطق حتی دوچرخه سواری ممنوع خواهد شد. عده ای بر ضد سیاست کلیسا، بر ضد سیاست آلمان و بر ضد خرج این سفر نیز تظاهرات خواهند کرد. این که پلیس آلمان چگونه با معترضان رفتار خواهد کرد را خواهیم دید. پاپ اعظم در پارلمان آلمان سخنرانی ای نیزخواهد داشت. البته نه به عنوان پاپ، بلکه به عنوان رهبر کشور واتیکان! تا به حال حدودن صد نفر از نمایندگان گفته اند که در این سخنرانی به نشانه اعتراض به سیاست های زن ستیز و دباش گرستیز پاپ حاضر نخواهند شد. 

Balatarin

۱۳۹۰ شهریور ۲۹, سه‌شنبه

بازتاب متفاوت دو شلاق زنی - اصلاح طلبان از رضا پهلوی یاد بگیرند

منصور فرجی، زندانی سیاسی شلاق خورد! این یک خبر جدید نیست. خبر مربوط می شود به 14 مرداد. عکس ها نشان می دهند که او نه نمادین، بلکه بد جوری شلاق خورد (اینجا می توانید ببینید، چون دلخراشند در وبلاگ نمی گذارم). 

نمی دانم شما این خبر را خوانده بودید یا نه؟ بازتاب گسترده ای نداشت. من خودم خبر را چند روز پیش در وبلاگ انگلیسی زبان "نامه های ایرانی" خواندم که بازتاب دو شلاق خوری را در یک جمله کوتاه مقایسه کرده بود.

Balatarin

۱۳۹۰ شهریور ۲۵, جمعه

سمیه جان، شرمنده دشمنت باد

"شرمسار آنانی هستم که هزینه های بالاتر و بزرگتری را داده اند. سپاسگزارتان خواهم بود اگر کمتر به نام اینجانب بپردازید و مرا شرمنده محبت هایتان نفرمایید." سمیه توحیدلو، وبلاگ نویسی که پنجا بار "نمادین" شلاق خورد (+)

Balatarin

۱۳۹۰ شهریور ۱۵, سه‌شنبه

متحد شویم ... اما چگونه؟!

نوشته شدن برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

بارها و بارها شنیده ایم و خوانده ایم که چه مهم است اتحاد برای آزادی! ولی افسوس که شعاری ماند که جامه عمل نپوشید، حتی اگر از ته دل گفته می شد... عدم اتحاد آزادی خواهان، مشکلی است  که فکر می کنم کمتر در ایران لمس شود. در خارج اما مشکلی است بزرگ که می تواند در رسیدن ایران به آزادی و دموکراسی به صورت منفی موثر باشد.

بر آن شدم که راه حلی بیابم، پیشنهاداتی دهم که چگونه می توانیم بدون هزینه متحد شویم. اتحاد و نزدیک تر کردن طرفداران گروه های مختلف دموکراتی خواه (و نه امثال مجاهدین خلق، که هیچ اتحاد و همکاری ای با آن را نه تصور می کنم نه خواستارشم) یکی از مهم ترین دلایل شروع  وبلاگ نویسی من به فارسی و انگلیسی بوده است (وبلاگ نویس را به زبان آلمانی شروع کردم).

Balatarin

۱۳۹۰ شهریور ۱۳, یکشنبه

امروز فقط ما خبرنگاریم

نگارندگان وب سایت های اصلاح طلب خواب تشریف دارند؟ یا سردبیرانشان اجازه نمی دهند اخبار نا آرامی های ارومیه را گذارش کنند (حداقل تا وقتی که نا آرامی ها اداره دارند)؟

امروز فرض را بر خواب بودن ایشان می گذارم و ویدیوها را سریعن در گودر+ می گذارم. گفتم اینجا هم یک خبری داده باشم. 

امروز فقط ما خبرنگاریم، چرا که خبرنگاران اصلاح طلب خواب آزادی می بینند درحالی که به هم وطنان آذری ما شلیک می شود، . کمک کنید ملت را خبردار کنیم. امروز فقط ما خبرنگاریم.

Balatarin