۱۳۹۰ آبان ۲۴, سه‌شنبه

چه کسی دروغ می گوید، جناب خسرو فروهر؟ - شاملو در زمان شاه راحت شعر می گفته؟ -

در هر حال جستجو در یوتیوب، به دنبال آشنا شدن با نظریه های تاریخی مختلفی که شاید نشناسم، با دو ویدیو برخورد کردم که مجری برنامه اش شخصی است به نام خسرو فْرَوَهَر. ایشان اشخاصی چون دکتر علیرضا نوری زاده، بهرام مشیری و دکتر سازگارا دروغ گو می داند ( اینجا و اینجا ببینید).   

در این نوشته، از اشخاص نام برده دفاع نمی کنم: فرض را بر این بگذاریم که آقای فروهر مچ چند "دروغ گو" را گرفته است.
در ویدیوی دوم، دقیقه یازدهم، آقای فروهر مدعی می شود که شاملو در زمان شاه آزاد بوده که "راحت" شعرش را بگوید و "سناریوی فیلم" بنویسد. از خود سوال می کنم این آقایی که این گونه آژیر "دروغ گو، دروغ گو" می زند و از وقاهت دیگران در تعجب است، چگونه جلوی دوربین به این راحتی دروغ می گوید؟

جهت اطلاع بینندگان تلویزیون ایشان: آقای فروهر به قول خودش یا "دروغ گو" است یا "نادان". کسانی که واقعن فکر می کنند شاملو در زمان شاملو آزاد بوده این نوشته و این نوشته را بخوانند تا ببینند خمیر شدن کتاب و زندانی شدن جزئی از راحت نوشتن در آن زمان بوده. البته شاید منظور آقای فروهر آن سال های اقامت شاملو در انگلستان و آمریکا بوده که شاملو راحت می نوشته.

خلاصه اینکه   
 
شيخی به زنی فاحشه گفتا: مستی،
هر لحظه به دام دگری پا بستی؛
گفتا؛ شيخا، هر آنچه گويی هستم،
آيا تو چنان که می‌نمايی هستی؟

این شعر خیام را یک بار دیگر هم در این وبلاگ آورده بودم. این قدر زیباست که شاید بار آخر هم نباشد. 

Balatarin

۴ نظر:

 1. آقا چرت نگو خسرو بچه بسیار بسیار بسیار با سوادی هست
  اگر راست میگی بیا چت روم پالتالک باهاش مناظره کن البته
  اگر حدود ۴۰۰۰ کتاب خوانده باشی میتونی آره عزیز چهار هزار.

  پاسخحذف
 2. فک کنم این بالایی خودش بود که نظر داد!

  پاسخحذف
 3. فشار و اختناقی که نویسنده محترم نوشتار فوق بدان استناد می کنند، در مقایسه با شرایط امروز بسیار ناچیز بوده است و بیراه نیست بگوییم امثال زنده یاد شاملو با کارهایی که کردند و خط فکری که داشتند (مارکسیسم و گرایش فکری چپ رادیکال) واقعا تا حدود زیادی آزادی عمل و گفتار داشتند. البته طبیعی است که برخوردها و فشارهایی هم بوده که قابل انکار نیست. اما شاید دوستان ما معتقدند در برابر حمله مسلحانه به پاسگاه ها (مجاهدین و فداییان خلق) و نفوذ در ارکان ارتش و ارسال اطلاعات نظامی به مسکو (سازمان افسران حزب توده)نیز دولت می بایست از دموکراسی و واژگان گل و بلبل استفاده می کرده است؟!! شاید بگویید این اقدامات چه ربطی به زنده یاد شاملو داشته است؟ بله، ایشان به هیچ پاسگاهی حمله نکرد و جاسوس هم نبود، اما زمانی که از تروریست ها و جاسوس ها به نام آزادی خواه! حمایت می کرده است بدون تردید در آن نادانی و نابخردی (اگر نگوییم خیانت) ها سهیم و شریک بوده است.

  پاسخحذف
 4. البته یک نکته جالب هم تعدد دفعات ازدواج ایشان در سالیان پیش از انقلاب بوده که نمی دانم آن هم ناشی از فشارهای زیاد ساواک بوده یا چیز دیگر؟!!

  پاسخحذف