۱۳۹۰ شهریور ۶, یکشنبه

یاشاسین (زنده باد) آذربایجان

جنبش سبز و فرصت ها

آیا جنبش سبز منتظر فرصت برای حضور دوباره در خیابان هاست؟ اگر چنین است، چه فرصتی بهتر از امروز که مردم ساکن آذربایجان برای حفظ دریاچه ارومیه ایستاده اند. بنا به گزارشی، اصفهانی های سبز به نشانه همبستگی با مردم آذربایجان در روز سه شنبه تظاهراتی به راه خواهند انداخت.

جنبش دموکراسی خواهی ایران می تواند امروز با حمایت از مردم آذربایجان، اعتماد بین اکثریت و اقلیت های کشور را افزایش دهد و در ضمن جلوی یک فاجعه ملی را بگیرد. دراین صورت، احتمال تجزیه ایران پس از رسیدن کشور به آزادی نیز کم تر خواهد شد، چرا که پان ها در دعوا راه انداختن میان "ترک ها" و "پارس ها" شکست خواهند خورد. 

تاثیرات خشک شدن دریاچه آرال

 مساله، ملی است. در حقیقت فرای ملی است، بین المللی و  انسانی است. بخوانید تاثیرات خشک شدن دریاچه آرال را (منبع):
 
از سال ۱۹۶۰ میلادی که دولت شوروی سابق با هدف افزایش سطح زیر کشت پنبه، از 5/3 میلیون به 5/7 میلیون هکتار، آب دو رودخانه آمودریا و سیردریا را منحرف نمود، دریاچه آرال با خشکی روبه‌رو گردید
  • بر اساس گزارش یونسکو در این منطقه، سلامت زنان باردار به علت کیفیت بد آب آشامیدنی همچنان رو به وخامت است و بسیاری از نوزادان، مرده یا ناقص‌الخلقه به دنیا می‌آیند به طوری که این منطقه هم اکنون یکی از بالاترین میزان مرگ و میر نوزادان در جهان را داراست. 
  •  افزایش نمک و محتویات معدنی در آب این دریاچه عمده ترین تاثیر منفی را بر محیط زیست داشته است. در مناطق نزدیک ساحلی دریاچه، بیماری‌هایی مانند کم خونی، سرطان، ناراحتی­های کلیوی و کبدی و همچنین بیماری­های کودکان بیشتر از مناطق دیگر مشاهده شده است.
  •   نرخ مرگ و میر کودکان در منطقه آرال، از حدود 25 در 1000 تولد زنده در 1950 به 70 تا 100 در 1000 در سال 1996 افزایش یافته است. این در حالی است که در طی این 50 سال پیشرفت های پزشکی، باعث کاهش چشمگیر مرگ و میر نوزادان شده است.
  • وزن کم نوزادان هنگام تولد، کاهش ضریب هوشی، تأخیر در بلوغ (بلوغ دیرس) و بیماری­های عصبی همگی خیلی بیش از حد نرمال گزارش شده اند . 
  • بیماریهای حاد تنفسی دلیل بیش از نیمی از مرگ و میر کودکان می­باشد ضمن اینکه بیماری­های اسهالی در رتبه دوم قرار دارند.
  • بیماریهای واگیری که از طریق آب منتقل می شوند از قبیل حصبه، هپاتیت A و بیماری­های عفونی بشدت در منطقه شیوع پیدا کردند. سوء تغذیه و کم خونی از نرخ بالایی برخوردار هستند. 
  • آفت کش های ارگانوکلراین، بیفنیل های پلی کلرینه شده و دی اکسین ها در سطوح خیلی بالا در خون و شیر مادران گزارش شده است. 
انصاری، اصلاح طلبِ مستبد


وقتی در اخبار روز خواندم:
  "در ضیافت افطاری اصلاح‌طلبان زنجان، مسئولان برگزاری مراسم بدون اینکه حتی متن بیانیه را بخوانند اجازه جمع‌آوری امضا برای آن ندادند و خطاب به جمع‌کنندگان امضا عنوان نمودند: این برنامه با اهداف خاصی برگزار شده است که این اقدام شما مناسب این جلسه نیست و آن را از اهدافش دور می‌کند." و

"انصاری در پاسخ به یکی از این سوالات با تاکید بر اینکه بخش عمده مشکل ناشی از احداث سدهایی است که بر روی رودخانه‌های منتهی به دریاچه احداث شده‌اند، گفت: مسئولان امور آب استان آذربایجان غربی باید این سدها را باز کنند. معترضان در پاسخ به این اظهار نظر انصاری گفتند: این سدهای غیر کارشناسی در زمان تصدی شما بر استانداری آذربایجان غربی ساخته شده است، چرا این گونه کارهای غیر کارشناسی انجام داده‌اید و حالا به جای حل یک معضل مهم سراسری آن را مشکلی محدود به خود اورمیه می‌نمایید؟ انصاری هم در پاسخ به آنان گفت: من عُرضه داشتم و سد احداث می‌کردم!" و

"یکی از افراد که بیانیه‌ حمایت از دریاچه اورمیه را به دست داشت، خطاب به انصاری گفت: همان خفقانی که از آن انتقاد می‌کنید، امروز در مراسم افطاری خودتان نیز حاکم بود. دوستان شما حتی اجازه جمع‌آوری امضا برای مساله‌ای زیست محیطی و البته حیاتی برای مردم استان و منطقه را نمی‌دهند و این برخورد شما هیچ تفاوتی با برخورد انحصارطلبان ندارد. انصاری در پاسخ به وی گفت: ما مراسم افطاری برگزار نموده‌ایم لذا برای بیانیه خودمان(اشاره به بیانیه حصر موسوی و کروبی) امضا جمع می‌کنیم، شما هم بروید مراسم افطاری برگزار کنید و برای بیانیه‌های خودتان امضا جمع نمایید!"
دلم می خواست به مکان برگذاری ضیافت آن مسئولان بروم و یک تابلو به سر در آن خانه بزنم که:

                                تو کز محنت دیگران بی غمی                 نشاید که نامت نهند آدمی

Balatarin

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر