۱۳۹۰ تیر ۲۱, سه‌شنبه

بخوان و بدان و ببین پیش و پس

داستان گم شدن مجسمه ها و پاک کردن نقاشی های مشهد مرا به فکر راه گشایی فرو برده بود. خوشبختانه خار خاسک هفت دنده پیش دستی کرد و قبل از این که من بتوانم پیشنهادم را بنویسم، در وبلاگش نوشت که خود شاهنامه و خیام می خواند و برای بچه ها داستان ها را به زبان ساده  تعریف می کند ( اینجا بخوانید +). در حقیقت من هم می خواستم پیشنهاد کنم که ما داستان های شاهنامه و شاهان هخامنشی و ساسانی را که می خواهند از کتاب های درسی نامشان را پاک کنند، بخوانیم  و برای بچه های فامیل تعریف کنیم. مطمئن باشید که نامشان پاک نمی شود؛ چنین گفت فردوسی پاک زاد:

بدرگه شهنشاه نوشین روان          که نامش بماند تا جاودان

یا به قول خار خاسک هفت دنده "خدا را شکر که این سرزمین بسیار از این تاراج ها به خود دیده اقوامی آمده اند زده اند و کشته اند و خورده اند و برده اند. بنابراین چیز عجیبی اتفاق نیفتاده است که دستپاچه شويم"

یک سوال دیگر هم پیش آمد و آن اینکه آیا ارزشش را دارد که ما وبلاگ نویسان هم داستان های شاهنامه را خلاصه نویسی کنیم؟ فکر می کنم ارزشش را نداشته باشد! آن که اهل خواندنش باشد خلاصه اش را در بازار به راحتی پیدا می کند. اگر خوشش آمد اصلش را خواهد خواند. اگر پولش را ندارد در اینترنت می تواند نسخه کامل شاهنامه را دانلود کند.

پس ما وبلاگ نویسان چه می توانیم بکنیم؟ می توانیم نوشته هایمان را، در صورت امکان، با یک بیت از شاهنامه آغاز کنیم یا پایان دهیم، یا نوشته های خود را با بیت های اشعار فارسی زینت دهیم.

پاورقی
بیت و مصراع از داستان کلیله و دمنه ی شاهنامه


Balatarin

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر