۱۳۹۰ مرداد ۵, چهارشنبه

شبیه سازی شده انتخابات (این لیست، نهایی نیست)

 کمک کنید، این لیست را تکمیل و بهتر کنیم!

چندی پیش آرمان امیری پیشنهاد کرد که انتخابات را شبیه سازی کنیم. پیشنهادی بسیار خلاق، در حد یک بازی وبلاگی یا فیسبوکی که بسیار راحت و بی خطر کم خطر برای اجرا کنندگان می باشد. من این پیشنهاد آرمان را یک تمرین خوب دموکراسی و پراثر برای کشور می دانم و در صورت انجام شدنش در حد گسترده، نشانه ای بر بلوغ سیاسی جنبش سبز  مردم ایران خواهم دانست.  نقل قول ها از  وبلاگ مجمع دیوانگان را سبزرنگ کرده ام تا خوانندگان هر دو وبسایت مجبور نباشند نوشته آرمان را دوباره بخوانند. متن کامل "می توانیم انتخخابات آزاد را شبیه سازی کنیم" را می توانید اینجا بخوانید.

تصور کنید که همین امروز حاکمیت تمامی پیش‌شرط‌های ما را پذیرفته است. زندانیانمان آزاد شده‌اند. احزاب و مطبوعات به آزادی کامل دست پیدا کرده‌اند و در نهایت ما می‌توانیم از سلامت انتخابات اطمینان کامل داشته باشیم. در اینصورت برنامه انتخاباتی ما چه خواهد بود؟ این برنامه هرچه هست، از همین امروز می‌تواند به اجرا درآید. 
 توجه: برنامه ها، شعارها و لیست های زیر، لیست نهایی این سایت نیستند. همه قابل تغییر و تکمیل است. کافی است نویسنده یا تعداد زیادی از خوانندگان را قانع کنید (در وبلاگ به صورت کامنت، گود، فیسبوک یا تویتر).


یک -  فهرست انتخاباتی 
 ما می‌توانیم هرچه سریع‌تر فهرست انتخاباتی خود را اعلام کنیم. فهرست ما باید فارغ از محدودیت‌های نامشروع و غیرقانونی باشد که حاکمیت کودتا به ما تحمیل کرده است.
  عضویت در کمیسیون ها به این دلیل یاد شده، تا در همه بخش های مهم، نماینده هایی متخصص یا حداقل آشنا به امور داشته باشیم.

ریاست مجلس: عبدالکریم لاهیجی
با توجه به سابقه فعالیت هایش در جوامع بین المللی حقوق بشری، عبدالکریم لاهیجی چهره ای شناخته شده در مراکز بین المللی می باشد و می تواند پلی برای رابطه بهتر با کشورهای غربی و پیشرفته باشد. در ضمن، سابقه وکالتش در زمان شاه از اشخاصی مانند شاپور بختیارو آیت الله طالقانی و تحصیلاتش در رشته حقوق او را تبدیل به یکی از اشخاص صالح و قابل اعتماد و مستقل می کند. بنابر این، او شایستگی ریاست بر مجلس را دارد. 
در ضمن، عبدالکریم لاهیجی مدیریت را بلد است، با ادبیات و تاریخ ایران آشناست، روشن فکران معلصر ایران را به خوبی می شناسد، با اقلیت های مختلف ایران آشناست و از آداب و رسوم دیگر کشور ها شناخت دارد.

کمیسیون حقوق بشر، قضائی و حقوقی
نسرین ستوده، شیرین عبادی، محمد مصطفایی
توضیح: متخصصین حقوق زنان، کودکان و زندانیان چه سیاسی، چه غیر سیاسی 

کمیسیون اقتصادی:
فریبرز رئیس دانا،  سعید لیلاز و جمشید آموزگار
توضیح: سه متخصص متفاوت اقتصادی، از سه زاویه اقتصاد را برای دیگر نمایندگان تحلیل می کنند. 


کمیسیون بهداشت و درمان:
آرش و کامیار علایی
توضیح: این دو برادر در مبارزه با ایدز آنقدر تلاش کردند که زندانی شدند. چه کسی بهتر و مصمم تر از این دو؟


کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:
ابراهیم یزدی، عباس امیر انتظام

کمیسیون فرهنگی:
پرستو فروهر، محمد علی دادخواه

کمیسیون آموزش و تحصیلات:
دکتر ملکی، عبدالله مومنی

کمیسیون انرژی:
---
توضیح: لطفن پیشنهاد کنید. دکتر سازگارا چه طورِ؟

کمیسیون صنایع و معادن:
---

کمیسیون کشاورزی:
---

کمیسیون برنامه و بودجه:
---

دو - شعارهای انتخاباتی:

در گام بعدی ما می‌توانیم شعارهای انتخاباتی خود را پیش‌بینی کنیم.

یک- تقویت صنعت توریسم، یک تیر و سه نشان: بهبود اقتصادی، کاریابی و گسترش فرهنگی

دو - هموطن،               بيا ما چند کس با هم بساز            بیا ایرانی نو و بی غم بسازیم [1]

سه-  تنها مجلسی مملو از متخصصین می تواند مشکلات کشور را حل کند.

سه - مقایسه
مرحله سوم قطعا نقد و به مبارزه طلبیدن نامزدهای رسمی نظام است.
 نامزدهای نظام هنوز معرفی نشده اند. ولی احتمالن با شعارهای عدالت، ولایت و مبارزه با دشمن به میدان خواهند آمد. در مورد عدالت، کارنامه شان مشخص است. تا به حال در عمل چه کاری برای مردم فقیر انجام داده اند؟ آیا در مبارزه با بی کاری موفقیتی داشته اند؟ آیا برنامه ای جز دعا و شعار دادن برای مبارزه با فقر داشته اند؟ آیا به فعالیت متخصصین علاقه ای دارند؟ یا نه، متخصصین را خطری برای خود می بینند، چرا که خود هیچ علمی برای رفع مشکلات مملکت ندارند و با ورود متخصصین، قدرت و ثروت باد آورده خو را در خطر می بینند؟ چاره مسائل کشور را کاردانان و روشن فکران دانند، نه این دست بوسانِ قدرتمندان، که هیچ درایتی از خو به خرج نمی دهند، مگر آنکه دستور از بالا بیاید. مجلسی نیاز داریم، مستقل از دیگر ارگان سیاسی کشور. 

اگر فهرست ما و برنامه‌های ما را انتخاب می‌کنید، پای صندوق رای حاضر نشوید

پاورقی:
[1] مصراع اول از مولوی:      بیا بيا ما چند کس با هم بساز      چو شادي کم شود با غم بسازيم

Balatarin

۱۷ نظر:

 1. خیلی خوب بود. البته الان در حال کارم و بعدا باید دقیقتر بخونم اما فعلا پرستو فروهر رو از روی چه معیاری گذاشتی آخه؟ تا حالا چه کار مهمی کرده؟ اینکه بچه فروهرها هست دلیل کافی محسوب نمی شه

  پاسخحذف
 2. پس پرستو فروهر را نمیشناسی. یک عالمه گالری هنری این جا و اونجا گذاشته

  http://parastou.files.wordpress.com/2010/09/image.jpg

  در ضمن با هنرمندان خارجی آشناست و می تونه از اونا دعوت کنه بیان ایران، گالری بذارن و بودجه تهیه کنه. شاید بایدتوضیح می دادم، چون ایران کسی شاید این چیزا را نشنیده باشه

  کارهای پرستو فروهر در وبسایت انگلیس اش http://www.parastou-forouhar.de/english/Works/

  پاسخحذف
 3. کمیسیون انرژی:
  ---
  زنگنه. گچساز.نعمت زاده
  من هیچ کس رو اندازه این سه نفر نمشناسم که با پوست و استخونشون صنعت نفت این کشور رو لمس کرده باشند و انقدردر کار خودشون خبره .
  کمیسیون اقتصادی:
  رییس دانا
  دانش جعفری
  نهاوندیان
  کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:
  صادق خرازی.

  پاسخحذف
 4. بسیار عالی

  پاسخحذف
 5. در مورد پیشنهاداتِ
  Damoon Katooei

  از گچساز و نعمت زاده شناخت خوبی ندارم (به جر اینکه نعمت زاده چند دفع وزیر رفسنجانی بوده). با زنگنه هم وخالفتی ندارم. امیدوارم کسانی که آشنایی بهتری دارن نظر بدن.

  @damoon

  در مورد اقتصادی:
  لطفن توضیح بدین مخالفتتون با جمشید آموزگار و سعید لیلاز چیه؟ چرا نهاوندیان و دانش جعفری بهتر هستن؟

  با خرازی مخالفم، چون به نظرم شخصی هست که برای یک نماینده مجلس زیادی اهل اطاعت باشه.

  کمی توضیح بدین. مطمئن باشید که در نهایت به یک توافق نسبی می رسیم

  پاسخحذف
 6. متوجه توجیه عقلی این کار نشدم

  پاسخحذف
 7. @امیر رضا

  نوشته آرمان امیری را بخونید. آنجا کامل توضیح داده شده. هدف این هست که ما فعال باشیم. اگر تحریم می کنیم،دلیلش این است که نمایند ه های ما حق شرکت در انتخابات را ندارند.
  در ضمن حاکمیت لسیست ما را هم ببیند و بفهمد ما با آزادی 3 یا 4 زندانی سیاسی در انتخابات شرکت نمی کنیم

  پاسخحذف
 8. این بندگان خدا که میشن یه سیبل آماده برای فصل جدید قتلهای زنجیره ای

  پاسخحذف
 9. چگونه اسلام دستور کشتن بیش از دو میلیارد انسان را صادر کرده است؟
  تو یا انسانی یا مسلمان!!!

  ترجمه تحريرالوسيله خمينى جلد چهارم

  تتمه اى در مورد احكام اهل ذمه
  (گفتار در كسى كه از او جزيه مى گيرند)
  مساءله 1 - از يهود و نصارى كه اهل كتاب هستند و هر ملتى كه شبهه داشتن كتاب در آنها هست نظير مجوسيان جزيه يعنى ماليات سرانه گرفته مى شود، و در اين حكم فرقى نيست بين مذاهب مختلفه آنان نظير كاتوليك و پروتستان و غير اينها هر چند كه در فروع و بعضى از اصول مختلف باشند بعد از آنكه همه نصارى يا يهود يا مجوس خوانده مى شوند.
  مساءله 2 - حكومت اسلامى جزيه را از ساير فرقه هاى كفار يعنى مشركين مانند بت پرستان و ستاره پرستان و غير اينها نمى پذيرد، چه عرب و چه عجم ، چه اينكه خود را بصاحب كتابى مثل ابراهيم و داود و انبيائى ديگر منسوب كنند و چه نكنند، بنابراين از غير يهود و نصارى و مجوس غير از اسلام آوردن و يا كشته شدن پذيرفته نيست ، و همچنين از كسانيكه در اصل يكى از اين سه كيش را نداشته اند و جديدا يعنى بعد از نسخ شرايع سه گانه بوسيله اسلام به اين كيش ها در آمده اند جزيه پذيرفته نيست و كافر جربى شناخته مى شوند كه يا به اسلام در مى آيند يا كشته مى شوند، چه اينكه قبلا مشرك بوده باشند و چه از فرقه هاى باطل ديگر باشند.

  ( این یعنی کشتن همه هندیها و ژاپنی ها و چینی ها و...یعنی کشتن بیش از دو میلیارد نفر مجاز شمرده شده و باجگیری از تمام مسیحیان و یهودیان و زرتشتیان٬ یعنی اگر قدرتش را پیدا کنند حتماً انجام خواهند داد. این یعنی گفتگوی تمدنهای اسلامی!؟ و این در رساله همه آخوندها هست و هر روز در حوزه درس داده می شود).
  ( این احکام را نمی توا نند نفی کنند زیرا احکام واجب اسلام را نفی کرده اند و از اسلام خارج شده اند و اگر هم تایید کنند بر تروریسم در اسلام صحه گذاشته اند.)
  .«کورش فردوسی»

  پاسخحذف
 10. یعنی تمام مشکل فرهنگی کشور ما امدن هنرمندان خارجی به ایرانه و اگر ملاک انخابتون اینه که چرا پروز تناولی نه
  چرا ایدین اغاداشلو نه
  کی معروف تر از کیارستمی

  پاسخحذف
 11. دوست عزیز، شما دارین حرف تو دهن من میندازین. من کی گفتم مشکل فرهنگی کشور ما اونه؟ در ضمن فکر می کنم لیست نمایندگان هنری را به راحتی می تونیم به درازا بکشیم. ولی بعید می دونم اآغداشلو یاکیا رستمی علاقه داشته باشن فعالیت سیاسی کنن

  پاسخحذف
 12. منم مطمئنم هیچ وقت یک هنرمند درجه یک نمیاد وارد میدان سیاست بشه. اما باید کسی باشه که شرایط هنری جامعه ایران و مشکلات اجتماعی فرهنگی رو از نزدیک لمس کرده باشه. فکر می کنم باید دنبال آدمی باشیم که الان تو ایران باشه

  پاسخحذف
 13. پیشنهاد بدین فائزه جان. بهمن قبائی، جعفر پناهی یا شجریان هم بعید می دونم علاقه ای به فعالیت سیاسی داشته باشن. پس یک سیاستمدار می خوایم که علاقه مند و آشنا به هنر باشه. با حذف پرستو فروهر مخالفتی ندارم. جایگزین؟

  پاسخحذف
 14. دارم فکر می کنم! انگار زمام امور رو دادن دست من، چون خیلی مسئولانه نشستم به این قسمتش دارم فکر می کنم. چون فرهنگ و هنر و ادبیات بیشتر از همه چیز برام مهمن. مثلا شاید صاحبان انتشاراتی ها گزینه های خوبی باشن. رخشان بنی اعتماد رو هم خیلی دوست دارم ولی فکر نکنم قبول کنه، رامین پرچمی از صنف سینمایی ها رو می شه در نظر گرفت. حالا باز هم فکر می کنیم!!!‏LöschenSpam melden

  پاسخحذف
 15. یعنی هرکسی رفت زندان یا 4 تا باطوم خورد باید بیاد تو صف دولت
  عجب
  رامین پرچمی در خط مقدم فرهنگ کشور
  حتما بعد هم جیرودی خبر ورزشی دلال که پدر زن رامینه باید بشه ریسس شورای سیاست گذاری مطبوعات کشور چون دامادش تو زندان بوده دیگه

  پاسخحذف
 16. شمس الواعضین
  قوچانی

  راستی در مورد وزارت خارجه
  هرمیداس باوند شاید بهترین گزینه باشه

  پاسخحذف
 17. هرکی ربط این حرفای ما رو به دولت فهمید به منم بگه!!!‏ من که به شخصه اصلا به قوچانی اعتماد ندارم. قوچانی نهایتا فقط یه روزنامه نگار خوبه و لاغیر

  پاسخحذف