۱۳۹۰ خرداد ۳۱, سه‌شنبه

اروپا بهشت نیست، به خصوص برای متقاضیان پناهندگی

اگر قصد دارید به زودی به یکی از کشورهای اروپایی پناهنده شوید یا افرادی را می شناسید که این قصد را دارند، این را برای شما نوشته ام. اگر حوصله خواندن را ندارید ویدیوی پایین صفحه را نگاه کنید.

بسیاری از ساکنان کشورهای خاورمیانه و آفریقا که با ویزای کار به اروپا می آیند با تصوری کاملن غلط از اروپا وطن خود را ترک می کنند و در خیلی از موارد وقتی حقایق زندگی اینجا را می بینند پشیمان می شوند و برای خود راه برگشتی نمی بینند.
با کارگران ایرانی ای برخورد کرده ام که فقط به خاطر غرورشان از وضعیت واقعی زندگی خود برای خانواده یک کلمه هم تعریف نکرده اند. اینها کسانی هستند که با ویزا وطن خود را ترک کرده اند و شانس رسیدن به آرزوهایشان بسیار بیشتر از پناهندگان سیاسی یا اجتماعی است. قصدم بد گویی از اروپا نیست. بسیاری هم خوشبخت شده اند و زندگی خیلی زیبایی دارند، ولی این شامل همه نیست.

برسیم به پناهندگان:
اول از همه، قبل از اینکه پناهنده شوید، شما را به یک کمپ پناهندگی می برند. البته بسیاری از فراریان تونسی هنوز به اروپا نرسیده برگردانده شدند. کسی در ایتالیا نگاه نکرد آیا اینها واقن نیازی به پناه داشتند یا نه. قایقشان را یا برگرداندند یا قایقشان را در نزدیکی ساحلی غرق کردند با امید اینکه شنا کردن بلد باشند ... بله، خبرگزاری ها صدایشان در آمد، ولی زور مشکلات اقتصادی یا یک چیزهای دیگری بر حقوق بشر چربید...

بیایید فرض کنیم شانس با شما بود و شما به اروپا رسیدید. در ابتدا شما در یک کمپ با چندین متقاضی پناهندگی دیگر در یک اتاق زندگی خواهید کرد، مگر اینکه تا حدی معروف بوده باشید. شاید با یک عده جانی هم اتاق باشید یا با تعدادی معتاد. یا با خانواده ای با بچه های کوچک هم خانه باشید که از صبح تا شب می گریند. شاید هم خوش شانس باشید و با یک روشن فکر یا دانشجو هم اتاق شدید. ولی دیوار اتاق ها نازک تر از آن است که صدای داد و فریاد دیگران در کمپ را نشنوید. اجازه کار نخواهید داشت و پول هم تقریبن ندارید. پولی که به شما می دهند در حدی است که از گرسنگی نمیرید. بعد هم به دادگاه می روید و باید ثابت کنید که شما شرایط پناهندگی را دارید. اگر نتوانستید شما را به کشورتان بر می گردانند.

اگر کسانی را می شناسید که سال ها پیش به اروپا آمدند و پناهنده شدند و خیلی هم خوب بود، یادتان باشد که سال ها پیش وضع اقتصادی جهان خیلی بهتر بود، همه جا انقلاب نبود و بالاخره غذافی و بن علی از اروپا سالانه بیش از یک میلیون یورو دریافت می کردند تا جلوی فرار آفریقایی ها به اروپا را بگیرند.

خودتان بشنوید از زبان پناهندگان ایرانی در برلین، که وضعشان نسبت به پناهندگانی که در ایتالیا، یونان و ترکیه هستند بسیار بهتر است:اگر در ایران خطر خاصی متوجه شما نیست، اگر تحت تعقیب نیروهای امنیتی نیستید، اگر مشهور نیستید، قبل از پناهنده شدن یک بار دیگر فکر کنید، کمی تحقیق کنید و ببینید آیا شرایط پناهنده شدن را دارید؟ اروپا بهشت نیست، به خصوص برای متقاضیان پناهندگی. اگر هم شرایطش را دارید خودتان را تا جایی که می توانید آماده کنید.

Balatarin

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر