۱۳۹۰ خرداد ۱۱, چهارشنبه

شجاعت سحابی در بیان حرف منطقی


سحابی از خوش نام ترین سیاستمداران ایران بود. خوشنام بود، هر چند که پوپولیست و عوام فریب نبود. حرف هایی نمی زد که همه خوششان بیاید، ولی باز هم محبوب بود. سخنرانی که می کرد، آن چیزی را نمی گفت که همه می خواستند بشنوند. نه درون حکومت، نه در میان مردم. شعار نمی داد، نه تند، نه ملایم. کسی بود که ثابت کرد می توان با حرف حق زدن، حتی اگر به نرخ روز هم نباشد، خوش نام شد و ماند.

به یاد می آورید حادثه کوی دانشگاه را؟ 18 تیر 1378 را؟ آن روزی که سحابی برای دانشجویان خشمگین سخنرانی کرد؟ آن روز سحابی به من معنای شجاعت از زاویه ای دیگر را آموخت. آن روز موسوی لاری، فائزه هاشمی و شمس الواعظین می خواستند دانشجویان را آرام کنند و صحبت کرده بودند. بدون نتیجه. به قول سحابی "فضا، فضای سازش نبود". ولی این برای سحابی مانعی بر سخنرانی خود نشد. وقتی حرفش را می زد، علیه او شعار هم دادند: "سحابي سازش كرده و آمده تا ما را خاموش كند" و می پرسیدند "چه كسي تو را مأمور كرده است؟" و سحابی جواب داد "پنجاه‌سال تجربه‌ام مرا مأمور كرده كه به شما بگويم از اينجا بيرون نرويد!". (منبع)

سحابی آن روز حرفی که درست می دانست را زد، در حالی که جمعیت حرف های دیگری را می خواست بشنود: حرف های انقلابی، حرف های تند و عاطفی... در چنین فضایی از آرام بودن و در دانشگاه ماندن حرف زدن شجاعت است.

و همین طور در مورد جنبش سبز، زمانی که خیلی ها منتظر "انقلابی تمام عیار" بودند، این سحابی بود که در نامه ای به هموطنان خارج از کشور گفت که انقلاب در شرایط آن روزها نه شدنی است و نه درست. در روزهایی که هر کس اینگونه حرفی می زد با چندین اتهام و فحاشی روبرو می شد، سحابی بازهم حرفش را زد. این بار ولی نه اتهامی بود نه توهینی قابل توجه (حداقل من جایی ندیدم). سحابی چهره ای ملی بود، مورد اعتماد جامعه با کارنامه ی مبارزه ای سیاسی بر مبنای اخلاق. شخصیتی که ایران امروز به امثال او نیاز دارد و جای خالیش در ایران فردا لمس خواهد شد.

 ***


ای کاش می توانستم امروز تهران باشم و در مراسم تدفین پیکرش شرکت کنم و به بازماندگان این بزرگ مرد تاریخ ادای احترام کنم. یادش گرامی ...


در این زمینه: 
تلخ مثل عسل:  پیرمرد چشم ما بود 
تغییر ناگهانی زمان مراسم تشییع مهندس سحابی/ پیش از ساعت ۷ صبح مراسم آغاز می شود

Balatarin

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر