۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۲, دوشنبه

نشانگان نارسیسم شورای هماهنگی سبز در روز کارگر

 در این نوشته نه حرف جدیدی خواهم زد، نه به مطلبی جالب اشاره خواهم کرد. هدفم تنها و تنها یک رفع تکلیف است! اگر منتظر یک نوشته تحلیلی هستید این نوشته را نخوانید و وقت خود را تلف نکنید!

امروز روز کارگر است و فکر می کنم شکی نیست که جنبش سبزامروز موفقانه عمل نکرده است. ولی بعد سازمان هماهنگی جنبش سبز چنین نوشت: "مهم: روزکارگر موفق بود" (در فیسبوک بخوانید)! قضیه نه این بود که جنبش کارگری موفق بود،
نه آن که جنبش سبز امسال به کارگران پیوست و موفقیتی در این زمینه کسب مرد.  اشتباه نکنیم، منظورشان از "ما" خودشان بود. نوشته اند "دقت کنیم که شورا یا گروههای فعال دیگر می توانستند از پرداختن به مساله روز کارگر در چنین شرایطی خودداری کنند اما تصمیم گرفتند حتی در غیاب رهبران نمادین جنبش و علیرغم آگاهی نسبی به این مساله که تظاهرات بزرگی در راه نیست، حق خواهی و حمایت از زحمتکشان ایران را با صلاح سیاسی عوض نکنند"، ای کاش از نام گروه های دیگر استفاده نمی کردند. بیانیه ای نوشته اند که کمتر کسی خوانده - از همه کمتر فعالین کارگری - اسمش را گذاشته اند موفقیت و تصمیمی لابد شجاعانه!

این نه اغراقی است از نوع دکتر نوری زاده و سازگارا برای امید دادن به مردم، نه از نوع ادبی که از شاهنامه می شناسیم. این یک نوع نارسیسم (1) است. شورای هماهنگی سبز چنان شیفته ی خود شده که به حرف عاشقان خود دیگر توجهی نمی کند و کم نمانده در آب های گسترده خود شیفتگی و خودفریبی غرق شود. 

این خود شیفتگی چنان واضح است که نیازی به گفتنش نبود. فکر کردم اگر صدای اعتراض ها زیاد نشود لابد فکر خواهند کرد دروغ هایشان باورمان شده! لابد فردا دوباره از دروغ های احمدی نژاد خواهند نوشت و اینکه "مگر شما مردم را دست به کم گرفته اید که در روز روشن دروغ می گویید"؟ 

پاورقی:
(1) اگر داستان نارسیس را نمیشناسید، خلاصه اش را در ویکیپدیا می توانید بخوانید +

Balatarin

۱ نظر:

  1. http://greenbloggercamp.wordpress.com/2011/05/04/story003/

    درصورت تمایل، در راستای حمایت از دانشجویان عزیز کشورمان و تفبیح سانسور خبری در برخی سایت های خبری سبز، به این حرکت بپیوندید.

    پاسخحذف