۱۳۹۰ فروردین ۱۳, شنبه

شرکت یا عدم شرکت در انتخابات مجلس - سوالی که دیگر خنده دار نمی دانم

شاید تا دیروز حتی فکر کردن در شرکت یا عدم شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی را خنده دار می دانستم، اما ...

در برنامه صفحه دو جمعه + بحث شرکت یا عدم شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی دوباره باز شد. نکاتی جالب در این برنامه گفته شدند که اول آن ها را اینجا به صورت خلاصه مرور می کنم (کسانی که این برنامه را دیده اند می توانند از این قسمت عبور کنند) :

الف) مرور نظرات مهمانان صفحه دو

1) آقای واحد شرکت در این انتخابات را اشتباه می دانست (1)، زیرا او دولت را  بنا بر تجربه قابل اعتماد نمی داند و به نظر او آرا بالاخره شمرده نمی شوند و دولت هر کسی را که خود خواست از صندوق های انتخاباتی  بیرون خواهد آورد، تقلب در انتخابات تکرار خواهد شد. فکر می کنم این نگاه فعلی اکثریت جامعه باشد و چیز جدیدی در آن نباشد.
 
2) آقای حقیقی عدم شرکت در انتخابات را اشتباه می دانست و بر این عقیده بود که هر جا هم که شده باید بر قدرت مردم افزود. او این پیشنهاد جالب را هم مطرح کرد که مردم همه خود را کاندید انتخابات کنند تا به این شکل شورای نگهبان را در رد صلاحیت به چالش بکشند. ایده ای است جالب که از بچگی به آن فکر می کردم: آیا شورای نگهبان جرات می کند به یک ملت بگوید هیچ یک از شما صلاحیت ندارد؟ آقای واحد در این باره گفت که مشکل رد صلاحیت نیست. شورای نگهبان امروز می تواند به سادگی به همه صلاحیت بدهد، دولت در انتخابات به راحتی تقلب خواهد کرد.

3) و بالخره آقای خزعلی هم گفت که به نظر او باید در انتخابات شرکت کرد و سازمان صیانت از آرا به راه انداخت و از سازمان های بین المللی خواست که بر انتخابات نظارت کنند. اگر دولت این نظارت ها را قبول نکرد، همه از انتخابات کنار بکشند، هر کاندیدی که استعفا نکرد خائن است.

ب) از ما چه بر می آید؟ شرکت کنیم یا نکنیم؟

من شخصن هنوز نمی خواهم بگویم کدام تصمیم را بهتر می دانم. فکر می کنم باید در مورد همه این موارد فکر کرد.. هنوز هم بر این عقیده هستم که بر فرض هم یک عده ای کاندید شوند و رد صلاحیت هم نشوند، چه کسی در این انتخابات رای خواهد داد! آیا بین سیاسیون خوش نام تر جامعه کسی حاضر است نام خود را با کاندیدا شدن خراب کند؟ راستی چگونه می توان از مردمی که به تقلب در انتخابات اعتقاد دارند خواست که در انتخابات شرکت کنند؟

ولی اینکه دو یا سه میلیون ایرانی به عنوان اعتراض ثبت نام کنند، این یک بحث دیگری است. نه دولت می تواند آن ها را تهدید کند که "شما فتنه گرید"، نه می تواند همه آن ها را تحت تعقیب قرار دهد. ولی آیا سه میلیون ایرانی مخالف حکومت حاضر خواهند بودند اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه را امضا کنند؟ این یکی از شرایط کاندیدا شدن برای مجلس شورای اسلامی است.

این ها قسمتی از فکرهایی بودند که به ذهن من رسیدند. فکر می کنم کم کم باید در مورد تاکتیک های ممکن برای انتخابات مجلس فکر کنیم تا شاید بتوانیم در نهایت بتوانیم یک تصمیم مشترک بگیریم: شرکت یا عدم شرکت؟ اگر جواب آری است چگونه و  چرا؟

Balatarin

۴ نظر:

 1. به نظر من هم خنده دار است.

  در ضمن این برنامه صفحه دو جمعه کجا هست؟ فرض را بر این نگیرید که هر کس نوشته شما را میخواند،‌ آنرا هم بداند.

  پاسخحذف
 2. این آقای حقیقی و خزعلی کجا زندگی میکنند؟ مریخ؟ یا اینکه دارند جوک میگویند!

  پدر روشنفکر مابی بسوزد که آدم را به بیهوده گویی وا میدارد و خودش هم نمیفهمد.

  پاسخحذف
 3. در پیام اولم فکر کردم میگویید خنده دار است و اشتباه نوشتم.

  «ولی اینکه دو یا سه میلیون ایرانی به عنوان اعتراض ثبت نام کنند، این یک بحث دیگری است. نه دولت می تواند آن ها را تهدید کند که "شما فتنه گرید"، »

  کدام سه میلیون ایرانی؟ آنها را از کجا میخواهید بیاورید. ملت هنوز به این سطح درک از مقاومت مدنی نرسیده است که اگر رسیده بود، صدها راه مبارزه مدنی وجود دارد و میتوانست آنها را در همین دو سال واپسین انجام دهد ولی نداد. چنین اتحاد و هماهنگی بین ملت وجود ندارد. ایرانیان احساسی هستند، فقط نشسته‌اند که شرایطی پیش بیاید و بریزند به خیابان، همین.

  در ضمن این سه میلیون مثلا میخواهند جلو وزارت کشور تجمع کنند تا دولت در صفوف منظم به آنها راه داده تا بتوانند ثبت نام کنند؟! اینکه خودش میشود تظاهرات. تطاهراتهایی که اکثریت مردم نیامده یا اگر آمده‌اند سرکوب شده‌اند.

  همچنین فرض کنید که ثبت نام شدند، چه میشود؟ دولت میگوید استقبال از سوی امت شهید پرور فراوان بوده، اینهم ۴ نفر نامزد بروید به آنها رای بدهید!!

  شرایط آینده را نمیدانیم. در ایران باید ماهانه یا هفتگی شرایط سیاسی را سنجید ولی در این شرایطی که در آن هستیم، پیشنهاد شما به شوخی میماند.

  پاسخحذف
 4. لینک برنامه صفحه دو: http://www.bbc.co.uk/persian/tv/2008/12/000001_ptv_page2.shtml

  چشم، از این به بعد فرض را بر این نخواهم گذاشت.

  پاسخحذف