۱۳۸۹ اسفند ۱۵, یکشنبه

تظاهرات دوشنبه مردم آلمان شرقی

این روزها در ایران خیلی ها از خودمی پرسند که آیا تظاهرات هفتگی، مانند سه شنبه های اعتراض، نتیجه ای به همراه خواهد داشت؟ یا اینکه فقط هزینه هایی نظیر زندان، شکنجه و کشته شدن شامل حال معترضین خواهد شد (مثال). بد نیست نگاهی به تاریخ  آلمان شرقی بیندازیم که چنین تظاهراتی را تجربه کرده اند:

تظاهرات دوشنبه ها

"ما خواستار انتخابات آزادیم"
لایپزیگ
شهروندان شهر لایپزیک از روز 4 سپتامبر1989 هر دوشنبه به خیابان ها آمدند. در فصل پاییز همان سال شهروندان شهرهای دیگر آلمان شرقی نیزدوشنبه ها به خیابان آمدند. البته هر از گاهی  تظاهرکنندگان در روزهای دیگر هفته هم به خیابان ها می آمدند. شعار صدها هزار شهروند آلمان شرقی "ما مردمیم" بود. شعارهای معروف دیگر مردم آلمان شرقی "به خیابان ها برویم" و "بدون خشونت" بودند. هدفشان پایان حاکمیت حزب اتحاد سوسیالیستی آلمان و رسیدن به دموکراسی به شیوه ی مسالمت آمیز بود. قیام مردم آلمان شرقی شاید اولین مثالِ پیروزی یک جنبش مسالمت آمیز باشد که آن را انقلاب مسالمت آمیز نیز نامیده اند (این لینک را هم بیینید). نتیجه نهایی تظاهرات  اتحاد دو آلمان در تاریخ 3 اکتبر 1990بود. 

نکاتی جالب:
 • حکومت حزب اتحاد سوسیالیستی در نتیجه فشارهای پیاپی هفتگی مردم در سقوط کرد. در نهایت اشتازی (Stasi)، وزارت اطلاعات آلمان شرقی، تعطیل شد. این سازمان اطلاعاتی برای حدود 4 میلیون شهروند آلمان شرقی که مانیتور شده بودند پرونده درست کرده بود.
 • نهایتن حکومت مجبور شد خشونت را کنار بگذارد. البته این را هم می شود به حساب خوش شانسی مردم آلمان شرقی گذاشت، چرا که اتحاد جماهیر شوروی در آن سال حاضر نشد دیگراز سرکوب معترضین حمایت کند. دیکتاتوری وابسته به شوروی نمی توانست به تنهایی در برابر مردم بایستد. شاید ضعف اقتصادی شوروی در آن روزها دلیل این گونه رفتار شوروی بود. 
 • نیروهای امنیتی آلمان شرقی از گاز اشک آور، باتوم وماشین آب پاش استفاده می کردند. دراین تظاهرات در شهر درِزدِن حدود 1300 نفر دستگیر شده بودند.
 • روزنامه های آلمان شرقی در ابتدا یا از نا آرامی ها سخن نمی گفتند یا تظاهر کنندگان را "عناصر ضد اجتماعی"(آلمانی: asoziale Elemente) می نامیدند.  

پاورقی:  
حتمن شرایط در ایران با آلمان شرقی متفاوت است. من به هیچ وجه نمی خواهم بگویم تاریخ را بخوانید و داد بزنید "ما پیروزیم". انتقادها به تظاهرات سه شنبه ها با توجه به شرایط ایران باید ادامه داشته باشد. به یاد داشته باشیم اعتراضات چینی ها در میدان تیان آن من به شدت سرکوب شد و 3000 نفر کشته شده اند و این اعتراضات کاملن خاموش شدند.

   Balatarin

   هیچ نظری موجود نیست:

   ارسال یک نظر