۱۳۸۹ اسفند ۳, سه‌شنبه

انتقادات و سوال هایی بر سازمان هماهنگی جنبش سبز

آرمان امیری چند سوال و انتقاد مهم را نسبت به سازمان هماهنگی جنبش سبز مطرح کرده (اینجا و اینجا بخوانید). من البته با خیلی از حرف های آرمان امیری موافق نیستم، ولی با خواسته هایش در کل موافقم:

1) آرمان امیری جنبش سبز را یک جنبش اصلاح طلب می داند، در حالی که من این جنبش را رنگارنگ می بینم و بدنه اش را بر انداز، که البته فکر می کنم میرحسین موسوی نیزاین موضوع را به خوبی درک کرده (اینجا بخوانید). ما هردوالبته به کم هزینه بودن و مسالمت آمیز بودن جنبش تا حد امکان معتقدیم.


حرفم این است: نگاه من با نگاه آرمان نسبت به جنبش سبز متفاوت است، ولی ما هر دو فکر می کنیم که سازمان هماهنگی جنبش سبز باید هدف های خود را معرفی کند ونیز اعلام کند که از چه مسیری می خواهد به هدف برسد. آیا این اهداف کوتاه (مثلن پایان حصر خانگی موسوی و کروبی) ویا بلند مدت (اسقاط جمهوری اسلامی وبرگزاری رفراندوم یا مثلن برکناری احمدی نژاد و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری)می باشند، یا هر دو؟

2)
الف) اعضای این سازمان چه کسانی هستند، چگونه تعیین می شوند، آیا تعدادی از فعالین هم در ایران زندگی می کنند؟ چرا مثلن آقای ارجمند یا مهدی سحرخیز عضو آن هستند ولی مهاجرانی(اینجا بخوانید) روحش هم از قضیه بی خبر است؟
 
ب) بنا بر چه حقی این سازمان و صفحه فیسبوک 25 بهمن مدامن خود را رسمی و بقیه صفحه ها را غیر رسمی می دانست و از اعتبار دیگر صفحه ها کاست؟ امیدوارم این دوستان متوجه شده باشند که شهرستانی ها از مسیرهای پیشنهادی آن صفحه استفاده نکردند، در حالی که مسیرهای پیشنهادی "صفحه های غیر رسمی" پر بود از معترضین (برای مثال شیراز و مشهد). دلیلش هم این بود که چند نفر با یک نگاه ساده به نقشه شهرها مسیرهایی را اعلام کرده بودند، بدون آنکه این شهرها را بشناسند. بذ خلاف ادعا، این سازمان ارتباطی با فعالین این شهرها نداشته بود یا حداقل مسیرها را با آنان بررسی نکرده بود.

هدف از نوشتن این مطلب

امیدوارم که خوانندگان این نوشته هم در آینده انتقادها و پیشنهادهایشان را در مورد این سازمان و گروه بیان کنند. مطالب عنوان شده توسط آرمان و مورد توافقم با اورا اینجا تکرار نمی کنم. احتمالن خوانندگان کم نوشته های من که از فعالان سر سخت جنبش هستند،همه با مجمع دیوانگان آشنا می باشند. خواستم با صدای کم این وبلاگ، صدای انتقاد را کمی بلند تر کنم، چرا مه آن را حیاتی می دانم.


در پایان  امیدوارم که سازمان هماهنگی جنبش سبزراه را برای همه باز کند تا این سازمان به یک اتاق فکر به معنای واقعی تبدیل شود. ناراضایتی ها و نقدهای بسیاری از این سازمان شنیده ام. این سازمان را ولی دوست می دارم، چرا که تا کنون موثر و در مجموع خوب عمل کرده است. به این امید که بدنه جنبش (چه اصلاح طلب چه برانداز) را سرخورده نکند و گوششان نسبت به انتقادها باز بماند/ بشود/ بماند تا بتوانند تا پیروزی مردم موثر بمانند.

Balatarin

۴ نظر:

 1. man movafeghe etehad shfafiyat hadaf baray sabzha demokrasi hastam ham az in hame zolm khste hastan

  پاسخحذف
 2. شورای هماهنگی راه سبز امید آلترناتیوی بوده که میرحسین و کروبی از قبل تدارک دیده بودند که در زمانی که محدودیت ها بیشتر بشه اون ها فعال بشن. با توجه به اعتبار معرفی کننده ی آنها یعنی سایت های کلمه و سحام نیوز شخصا این شورا رو نماینده ی میرحسین و کروبی میدونم.
  هر چند که خط و هماهنگی این شورا از اعتبار کمتری نسبت به کلام میرحسین و کروبی برخورداره اما تدبیر شدن این شورا قبل از حصر باعث شد که از چند گانگی رهبری بعد از 25 بهمن تا حد زیاد جلوگیری بشه

  پاسخحذف
 3. آیا عجیب نیست که مهاجرانی از این مساله خبری نداره؟

  پاسخحذف
 4. نظر باینکه جنبش آزادیخواهانه مردم ایران بر علیه کل نظام جمهوری اسلامی بطور قطع محدود به اهداف و آمال "راه سبز امید" نیست میتوان گفت اساس کار ایشان بوی نامناسبی میدهد

  پاسخحذف