۱۳۸۹ مهر ۱۲, دوشنبه

دلایل دشمنی جمهوری اسلامی با علوم طبیعی

چندروز پیش ولایتی، مشاور بین الملل آیت الله خامنه ای در مورد بازنگری در علوم تجربی سخن به میان آورده بود: "ما حتی در علوم دقیقه هم مثل فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی باید نگاه اسلامی را مورد توجه قرار دهیم و من می‌گویم که می‌توان در این علوم نیز شک کرد".

حجاریان که دستگیر شده بود، در مورد دشمنی جمهوری اسلامی با علوم انسانی خیلی بحث ها شد. نیازی نمی بینم که این بحث را دوباره باز کنم. ولی در مورد علوم طبیعی: ساده بگویم که حرف های آقای ولایتی برایم عجیب نیست، بیشتر تعجبم بر این است که حمله مسئولان به علوم انسانی هنوز جدی نشده.برسیم به دلایل دشمنی جمهوری اسلامی با علوم طبیعی:
  
به طور کُلّی دشمنی حکومت های دینی با علوم طبیعی را می توان در یک لغت خلاصه کرد: "شک". البته نه به این دلیل که به گفته یِ آقای ولایتی مردم در علم شک می کنند، بیشتر مردم به علت دانش خود به "نگاه اسلامیِ"ایشان به شک خواهند افتاد.این شک از همان نوع شکّاکی است که گالیله باسخن گفتن از گِرد بودن زمین به وجود آورد و کلیسایِ قرون وسطا را به خشم برانگیخت. در اینجا به دو مثال اکتفا می کنم که نشان می دهد چرا علوم طبیعی باب مزاجِ ولایتی نیست:

1) زیست شناسی و نظریه تکامل:

این نظریه که در مقلابل نظریه یِ آفرینش جای دارد بنا بر این است که همه موجودات زنده از سرچشمه ی یکسانی بر می خیزند. چارلز داروین ، مبین این تئوری، بر این باور بود که شکل گیری موجودات زنده براساس روندی بی برنامه و منطبق بر اصل انتخاب طبیعی هستند و نه به دلیل وجود خالقی که با برنامه ای منظم دست به آفرینش آن ها زده است.


2) فیزیک و خلق کهکشان

استیون هوکینگ در تازه ترین کتاب خود با عنوان "طرح بزرگ" آورده که نظریه انفجار بزرگ (مهبانگ)، نه تنها اتفاقی یا به خواست خدا نبوده بلکه نتیجه ای اجتناب ناپذیر از قوانین فیزیک بوده است. (بیشتر در بی بی سی)

دانشمندان همواره به خود این اجازه را می دهند که به تئوری های مدرن علمی شک کنند و به این ترتیب باعث تکامل دانش می شوند. به این ترتیب تئوری های علمی همواره اصلاح می شوند. اما چنین تئوری هایی با اصول حکومت دینی ایران مطابقتی ندارند.

در این زمینه:
داروین دویست ساله شد
نظریه تکامل در ویکیپدیا

Balatarin

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر